Tatlıcı Dükkanı Açmak Mantıklı Mı? Maliyetleri Ne Kadar?

Son dönemde farklı sektörlere ilgi oldukça fazla ulaşmıştır. Tatlıcı dükkanı açmak bu ilgiler arasında yer alır. Özellikle tatlı sektöründe kar marjının yükselmesiyle birlikte son yıllarda bu restoranların ya da dükkanların açılması daha avantajlı gelir olmuştur. Alanında iyi bir dükkan açtığınız zaman para kazanmanız ve bu alanda gelişim sağlamanız da mümkün hale geliyor.

Öyle herhangi bir beceri ya da ustalık gerektirmediğinden dolayı da bu alana girmek için yalnızca bir dükkan bulmak ve ustaları ekibinize dahil edip yolculuğunuza başlamak mümkün oluyor. Elbette dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde işletmelerin kısa süre içerisinde müşteriyle dolup taşıyacağı görülen bir gerçek. Özellikle lezzetin ön planda tutulduğu bir işletmede müşterilerin ilgisini kazanmakta daha kolay oluyor.

Tatlıcı dükkanı açmak için neler gerekiyor konusunda sizin ya da işletmenizi alacağınız ustanın bu alanda iyi bir deneyime sahip olması gerekiyor. Eğer kendiniz bu işi yapacaksanız bir ustalık ya da pastacılık deneyimi için eğitim almanız ve böylelikle kendi dükkanımızı açmanız mümkün oluyor . Fakat eğer eleman alacak kapasitede bir dükkan açmak istiyorsanız birkaç ustayla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Birkaç tatlı ustası istihdam ederek alanınızda ilerlemeniz de mümkün hale geliyor. Daha fazla para kazanabilmek için üretimde hijyene ve lezzete önem vermeniz gerekir.

Tatlıcı dükkanı açmak konusunda özellikle tatlıları hazırlamak için iyi bir mutfağa ve ürünleri sergilemek için güzel tezgah ve raflara ihtiyacınız var. öncelikli olarak dekorasyon konusunu halletmeleri ve bununla birlikte bir açılış töreni düzenlemelisiniz. Özellikle alanında uzman kişilerin yaptıkları çalışmaları inceleyerek pastacılık ya da tatlıcı dükkanı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız mümkün. Dolayısıyla çalışmalarımızı buna göre ilerlemeli ve alanınızda ilerlemeyi hedef  olarak seçmelisiniz. Eğer kendi dükkanını açmak ve burada bir işletme sahibi olmayı hedefliyorsanız kar marjı yüksek olan bu sektörde öncelikli olarak sosyal medya kısmıyla fiziksel dükkanı aynı anda yürütebilme özelliklerine sahip olmalısınız. İşletmenizde çalıştıracağınız kişilerin usta olmaları ve belgelerinin bulunması gerekir. Aynı zamanda iyi bir lokasyonda herkesin görebileceği bir tatlıcı dükkanı olmakta önemli ayrıntılar arasında yer alıyor. Bununla birlikte müşterinizi elinizde tutabilmek için deneyimli personellerle çalışmak ve ömür boyu sizden alınmasına destek olmanız da gerekiyor.

Tatlıcı Dükkanı Açma Maliyeti

Tatlıcı dükkanı açma maliyeti özellikle açacağınız dükkanın özelliklerine göre de değişiyor. Eğer şehrin  merkezinde  bir alanda dükkan kurmak istiyorsanız buna göre maliyetleri düzenlemeli ve dükkanını açmalısınız. Doğru lokasyonlar genellikle müşterilerin yoğun olarak geçeceği yürüyüş yolları ya da önemli alanlar olarak belirlenebilir.

Bu kapsamda özellikle güzel bir reklam yapmak ve kendinizi tanıtabilmek için de reklam maliyetlerini de düşünmeniz gerekiyor. Genel anlamda baktığımızda tatlıcı dükkanının maliyetleri 180.000 TL ile 300.000 tl arasında değişiklik gösteriyor. Çok yüksek bir sermayeye ihtiyaç duyulmaması sebebiyle tatlıcı dükkanı açmak oldukça mantıklı işlerden biri oluyor. Fakat egzersizler özel bir dekorasyona sahip tasarım  tatlıcı  dükkanı açmak istiyorsanız bu konuda mimarlarla çalışabilmek için ek maliyet çıkarmanız gerekiyor. Kapsamlı bir planlama için mimarlarla çalışmak fiyatın biraz yukarısına çıkmak anlamına  gelse de yine de  bu işlemleri yapabilmek için en fazla 500.000 TL harcamanız dahilinde güzel bir lokasyonda güzel bir tatlıcı dükkanı açma fırsatı bulabilirsiniz. Limitler tamamen sizin nasıl bir yer hayal ettiğinizde alakalıdır.

Ortalama bir tatlıcı dükkanı açabilirsiniz ya da sınırları zorlayabilirsiniz. Tatlıcı dükkanı açarak kendinizi geliştirmek ve pastacılık yeteneklerinizi ortaya çıkarmak için öncelikli olarak sermayenizi belirlemeli, nasıl bir alan istediğinize karar vermeli ve gerekli anlaşmaları yapmalısınız. Bu önemli detayları yaptıktan ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Tatlıcı Dükkanı Açma Şartları

Elbette her şeyin bir şartı vardır. Tatlıcı dükkanı açma şartları ise oldukça basit ve hemen halledilebilecek birkaç küçük noktadan  ibarettir. Özellikle alanında iyi bir tatlıcı dükkanı açmak istiyorsanız belli başlı noktalara dikkat ederek ve kapsamlı bir araştırma yaparak ilerleme sağlayabilirsiniz. Özellikle iyi bir lokasyonda dükkan açmak için araştırmalar yapmalı ve doğru bir tercih yapmalısınız. Yapacağınız tercihlerde müşterilerin yoğun olarak geçtiği yürüyüş yollarını ön planda tutabilirsiniz. Bununla birlikte doğru dükkanın müşterilerin güvenli ve rahat bir şekilde ulaşabildiği, tüm ihtiyaçları gidebildikleri gibi alanlar olmalıdır.

Her yalnızca müşteri kapsamında değil  kendiniz açısından da kiranın en uygun şekilde ödenebileceği avantajlı alanları seçmeniz gerekir. Bunun dışında keyifle  oturulabilecek masalar, dükkanda sunumların  gerçekleştirileceği tezgah ve raflar, soğutucu alanları, dekorasyon ürünleri gibi çeşitli aşamaları da geçmeniz gerekir. Aslında dükkan açmanın en sıkıntılı ve en eğlenceli yanı da budur. Çünkü bu süreçte hem çok fazla stres yaşamak hem de dekorasyon aşamasında birebir içeride bulunarak  nasıl güzel bir alana dönüştüğünü izlemek oldukça keyiflidir. İyi bir dükkanımızın olmasını istiyorsanız özellikle yapacağınız dekorasyona çok dikkat etmelisiniz dekorasyonunuz dükkanınız için her şey olacaktır. Örneğin dükkanımızı temsil eden bir logo bularak işe başlayabilirsiniz.

Tatlıcı Dükkanı ile Para Kazanmak Mümkün Mü ?

Tatlıcı dükkanı para kazandırır mı sorusu özellikle bu alanda ilerlemek ya da girişimciliği planlamak isteyen kişilerin sordukları sorular arasında yer alır. Tatlıcı dükkanı açmak ve daha sonrasında burada kazanç sağlamak oldukça mümkün. Yüksek sermayenin gerekmediği bir alan olmasından dolayı birçok girişimcinin temelde tercih ettikleri alanlar arasında yer alıyor. Ortalama bir tatlıcı dükkanı açmak için kullanacağınız 180.000  TL, daha sonrasında 2 – 3 yıl sonra aylık kazanca dönüşmesinden dolayı oldukça avantajlıdır. Elbette bunu yapabilmek için iyi bir müşteri ağırlama potansiyeline sahip olmalı ve lezzetli ürünler ortaya koymalısınız. Rekabet düzeyinin oldukça yüksek bir alan olmasından dolayı parası kazanmak için müşterilerimizi elde tutmak için çeşitli kampanyalar ve farklı tasarımlar sunmalısınız. Örneğin tatlı çeşitlerinizi için  kullanacağınız isimlerde farklılık yaratarak alanınızda uzman ulaşabilirsiniz. Ayrıca insanların kulağına farklı gelen tatlı türlerini deneyerek veya farklı ülkelerden esinlenerek para kazanmayı kolaylaştırabilirsiniz.  Bununla birlikte örneğin dükkanımızda kullanacağınız farklı bir stil sizi rakiplerinizin üzerine çıkmanıza sebep olacaktır.

Satılabilecek Ürünler

Tatlıcı dükkanı açtınız, artık içeride ne satacağınız ile ilgili düşünüyorsunuz. Genel olarak bir konsept belirlenmediğini sürece bulundurmanız gereken belli başlı ürünler vardır. Bunlar arasında Türk halkının en çok sevmiş oldukları yiyeceklerden baklava, kadayıf, şekerpare, tulumba, profiterol, trileçe, tiramisu, pasta veya aperatif dürümler. Bunların yanı sıra konsept olarak tercih edebileceğiniz farklı pastalar, farklı içecekler veya tuzlu olarak da tercih yapabileceğiniz ürünler mevcut.

Bu tamamen sizin istediğiniz dükkan içerisinde bulundurmanız gereken ve hayalinizdeki olan konsepte göre değişiklik gösterir. Bu konuda sizin ve çalıştıracağınız ustaların deneyimine göre farklı konseptler benimseyip buna göre ilerlemeniz ve daha çok müşteriye kapılarınızı açmanız mümkün hale gelir. Bu konuda sabırlı olmalı ve rakiplerinizin arasından nasıl sıyrılacağınız konusunda planlar yapılarak tatlıcı dükkanı açarak para kazanmanın yollarını bulmalısınız.

Yorum yapın