Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar

Ücretsiz bayilik veren firmalar, gün geçtikçe artan bir sayıysa sahiptir. Ücretli bayilik veren firmalara yüklü miktarda para vermek istemeyen birçok girişimci günümüzde artık ya kendi butik markalarını yaratmakta ya da ücretli bayilik veren markaların ücretsiz alternatifleriyle çalışmaktadır. Çünkü günümüzde artan işyeri kurulumundaki maliyetlerin yanına bir de marka adı ücreti eklemek, girişimcileri maddi anlamda yormakta ve henüz yeni başladıkları bu işteki motivasyonlarını kırabilmektedir. Tüm bu sebepler bir araya geldiğinde ücretsiz bayilik veren firmalar, girişimciler tarafından yoğun ilgiye uğramaktadır. Biz de bu yazımızda sizlere ücretsiz bayilik veren firmaları ve bu firmalardan nasıl bayilik alabileceğinizi derledik.

Ücretsiz Bayilik Nasıl Alınır

Ücretsiz bayilik nasıl alınır, bu konuda araştırma yapanların ilk araştırmaya başladığı konulardan birisidir. Ücretsiz bayilik almanın koşulları bayiliğini almayı planladığınız firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Ücretsiz bayilik nasıl alınır konusunda aklınızda bir soru işareti kalmaması genel ücretsiz bayilik için talep edilenleri aşağıda belirttik. Bu maddeleri okuyarak kafanızdaki soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 •  Anlaşacağınız firmanın talep ettiği büyüklükte bir dükkâna sahip olmanız gerekmektedir. Örneğin bir dönerciden bayilik alacaksanız, müşterilerinizi ağırlayabileceğiniz bir alanınız bulunmalı ve dükkanınız bu oranda genişliğe sahip olmalıdır.
 • Konumunuz genellikle ücretli ücretsiz bayilik veren tüm markalar için önemlidir. İşlek ya da yapacağınız işin hedef kitlesine hitap eden bir konumda dükkân açmanıza önem verilmektedir. Örnek verecek olursak, bir bijuteri firmasının bayiliğini alacaksanız, açacağınız bayilik okul yakınları, çarşılar ve şehir merkezleri gibi özellikle kadın kitlenin ziyaret edebileceği konumlara yakın olmalıdır.
 • Dükkânın hizmete alınabilmesi gereken tadilatlar size ait olacaktır bunları karşılayacak bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir.
 • Reklam ve tanıtım faaliyetlerini yapmanız firma tarafından istenilecek önemli bir şarttır. Firmanın markasının bayiliğini açtığınız yere geldiğini bölgedeki potansiyel müşterilere duyurmanız ve onların dikkatini çekecek tanıtım ve reklam organizasyonlarında bulunmanız gerekmektedir. Bu da belli bir oranda bütçeye sahip olmanızı gerektirmektedir.
 • Son olarak bazı firmalar bayiliğini verecekleri kişilerin özellikle hizmet verilecek sektörde geçmiş deneyime sahip olmalarını talep etmektedir.

Ücretsiz Bayilik Maliyeti

Ücretsiz bayilik maliyeti, her ne kadar firmadan ücretsiz bir şekilde bayilik alsanız da bir bütçeye sahip olmanız gerektiği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Özellikle ücretsiz bayilik olarak anıldığı için bazı girişimciler tüm maliyetlerinin bayiliği verecek olan firma tarafından karşılanacağı yanılgısına düşmektedir. Ancak böyle bir şey mümkün değildir. Firmalar sadece isim haklarını ve marka değerlerini ücretsiz olarak kullanma haklarını sizlere sunmaktadır. Onun dışında ücretsiz bayilik maliyeti olan bir iş koludur. Genel maliyetlerine değinecek olursak şunları sıralayabiliriz:

 • Dükkân kiralama ya da satın alım maliyeti
 • Reklam, tanıtım ve açılış organizasyon maliyeti
 • Tabela, tadilat ve tasarım maliyeti
 • Satılacak olan ürünlerin alınmasının maliyeti
 • Dükkânın açılması için gereken resmi evrakların toplanması için yatırılması gereken ücretler
 • Elektrik, su ve doğalgaz gibi diğer küçük maliyetler ve diğer çıkabilecek ekstralar

Ücretsiz bayilik veren firmaların bayiliğini açmak için yukarıdaki maliyetlerin birçoğu girişimci tarafından ödenecektir bu nokta göz ardı edilmemelidir.

Ücretsiz Bayilik Alma Sürecinde İzlenmesi Gereken Adımlar

Ücretsiz bayilik veren firmalardan bayilik talebi yapılmadan önce izlenmesi gereken yol haritası olarak şunlar önerilmektedir:

 • Hizmet vereceğiniz sektöre karar vermeniz ve bu sektörden emin olmanız gerekmektedir.
 • Sektörünüze karar verdiyseniz sırada bayiliğini almayı düşündüğünüz şirkete karar vermeniz gerekmektedir Bunu yapmadan önce bu alanda hizmet veren ve ücretsiz bayilik dağıtan şirketleri bulmanız ve araştırmanız gerekmektedir.
 • Şirkete karar verdiyseniz bu adımdan sonra şirketten bayilik şartları hakkında detaylı bilgi almanız ve şirketle görüşme sağlamanız önerilir.
 • Şirketle anlaştıktan sonra dükkanınızı ve konumunuzu belirlemeniz gerekir.
 • Dükkân konumu belirlenip dükkân tutulduktan ya da satın alındıktan sonra dükkân kurulumuna başlamadan önce mutlaka hem kendinizi hem bayilik alacağınız firmanın haklarını korumak için bayilik sözleşmenizi yapmalısınız.
 • Bayilik sözleşmenizin ardından dükkân kurulumunuzu tamamlayın.
 • Tüm bu süreçlerden sonra tanıtım ve reklamlarınızı da tamamladıktan sonra dükkanınızı açabilirsiniz.

Ücretsiz Bayilik Veren Markalar

Yazımızda son olarak sizlere ücretsiz bayilik dağıtan markaları derledik. Bu markalar arasından düşündüğünüz sektöre en uygun markayı seçerek markayla iletişime geçebilir ve bayilik detaylarını öğrenebilir ardındansa bayilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • Dois Döner, dönercilik sektöründe ücretsiz bayilik veren ve Türkiye’nin birçok yerinde şubeye sahip olan önemli bir markadır.
 • Asır Kuruyemiş, özellikle son yıllarda kuruyemiş sektöründe kurumsallaşan ve markalaşan bir firmadır. Bu sektörde yatırım yapacaklara tavsiye edilebilir.
 • Takıştır Bijuteri, bijuteri ve takı sektöründe bir firma açmak isteyenler bu güçlü markanın ismini ücretsiz kullanarak sektöre güçlü bir adımla giriş yapabilir.
 • Gazi Baklava, baklava ve tatlı sektöründe güçlü bir marka olan ve Şanlıurfa merkezli olan firma kazançlarınıza kazanç katabilir.
 • FixPlan, Türkiye’deki ilk profesyonel ve kurumsal tamir hizmeti veren yerli şirkettir. Ücretsiz olarak teknolojik cihaz tamiri yapmayı planlayan kişilere bayilik dağıtmaktadır.

Yukarıdaki firmalardan hariç piyasada birçok firma, çeşitli sektörlerde ücretsiz bayilik dağıtmaktadır. Yazımızda bu konuda aklınıza takılabilecek tüm detayları derlemeye çalıştık. Başarılı bir geleceğiniz olmasını temenni ederiz.

Yorum yapın