Halı Saha Kurmak Ve Maliyeti

Türk milletinin oynamaktan en çok zevk aldığı sporlardan biri hiç kuşkusuz halı saha maçlarıdır. Hâl böyle olunca halı saha maçlarını seven kişiler halı saha kurmayı ve bununla beraber halı saha kurmak ve maliyeti hakkında düşünmeyi ve girişimlere başlamayı planlıyor.

Halı saha kurmak ciddi sermaye gerektiren bir girişimdir. Bu nedenle kafasında böyle bir planı olan kişilerin ciddi bir sermayesi olmalıdır. Her ne kadar bu iş ciddi bir sermaye gerektirse de oldukça da kârlı bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu iş fikrinin başarılı bir şekilde hayata geçirmek için ciddi bir planlama gerekir. Ancak bazen işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Bu nedenle her zaman kişinin bir B planı olmalıdır.

Arazi İhtiyacı

Bu işin temelinde bir arazi ihtiyacı vardır. Zaten yeteri kadar sermayesi bulunan kişiler bu iş için yeteri kadar arazi satın alırlar. Ancak sermayesi yeterli olmayan kişiler bir arazi satın almak yerine kiralarlar. Bir halı saha toplamda 500 metrekare büyüklüğündedir. Bu durum göz önünde bulundurularak bir arazi satın alınmalıdır.

Halı Sahanın Kurulum Aşaması

Arazi işini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra halı sahanın kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Ancak bunu tek başınıza yapmanız oldukça zor olacaktır. Bu işi yaparken halı saha kurulumu yapan işletmelerden destek almak son derece doğru bir adım olacaktır.  Profesyonel kişilerden hizmet alırsanız eğer iş fikrinizi o kadar başarılı bir şekilde hayata geçirmiş olursunuz.

Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Halı saha kurmak için ihtiyacınız olacak belgeler bulunmaktadır. İhtiyacınız olan gerekli belgeler şu şekildedir;

 • 2 fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olduğuna dair bir belge
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi levhası
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • İşyeri krokisi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi yer almalıdır.

Bu belgelerin hepsini belediyelerden alabilirsiniz. Bu belgeler halı saha açmak için oldukça önemli olan belgelerdir. Bütün bu belgelerin yanı sıra Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri’nden onaylı olan Türkiye Futbol Federasyonu Halı Saha Sicil Kaydı ve Yeterlilik Belgesi almak son derece önemlidir.

Halı Saha Açmanın Maliyeti Nedir?

Türkiye’de bir halı saha açmak için girişimleriniz bulunuyorsa 450 bin lira gibi bir gideri gözden çıkarmanız gerekmektedir. Ancak bu rakam kullanacağınız malzemelerin kalitesine göre değişim göstermektedir. Sizler yine de bir halı saha kurmak için 450 TL sermayeye sahip olmaya çalışın. Çünkü bu rakama sahip olmazsanız bütçe yeterli gelmeyebilir. Hatta işiniz yarım kalabilir.

Halı Sahanın İşletimi

Halı sahaların işletimi birbirine oldukça benzerdir. Halı saha kiralamaları 1 saatten başlar. Bu saat elbette günün her saati için talep gören bir saat dilimi değildir. Halı sahalar genel olarak hafta sonları talep görmektedir. Hafta sonu 8.00 ila 00.00 saatleri arası halı sahaların en fazla yoğun olduğu zaman dilimidir. Yeni açılan bir halı saha halı saha maçı yapmayı seven kişilerin dikkatini fazlasıyla çekmektedir. Bu yüzden halı saha açtığınız zaman maç yapmak isteyen kişilerden randevu telefonunu sıklıkla alacaksınız. İlk başlarda hafta sonu randevularını değerlendirmeye alacaksınız. Uzun vadeli olan randevularda pazarlık devreye girecektir.

İyi bir şekilde pazarlık yapmanız size daha fazla para kazandıran hafta sonu maçlarını kazandırır. Hafta sonu maçları daha fazla kazandırıyor diye bütün odağınızı hafta sonuna vermeniz doğru olmayacaktır. Hafta içi gündüz saatlerinde yapılacak halı saha maçları içinde belirli reklamlar yapmanız kazancınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Burada size başarıyı iyi bir reklam ajansı getirecektir. İyi bir reklam ajansı ile anlaşma yapıp reklamınızı en iyi şekilde yapabilir, hafta içi ve hafta sonu oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz. Bunun yanında yüksek takipçisi bulunan sosyal medya hesaplarına ilk başlarda uygun ücretler vererek halı sahanızı en iyi ve en doğru şekilde tanıtarak hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin oldukça fazla halı saha maçı için randevu alabilirsiniz. İlerleyebilmek için alanında uzman kişilerden destek alabilir ve gelişebilirsiniz.

Halı Saha Ne Kadar Para Kazandırır?

Bir halı sahanın ortalama olarak her saat başı ücreti 200 TL’den başlar. Ancak bu ücret hafta sonu gece saatlerinde daha yüksek bir ücrete dayanmaktadır. Hafta içi gündüz saatlerinde daha düşük ücretlerden oluşmaktadır. Ancak ortalama bir halı saha saatlik olarak 200 TL kazandırır. Bazı kişiler birden fazla halı saha açmaktadır. Onlar çok daha fazla para kazanır. Genelde halı sahalar haftanın tüm günü 20.00 ila 00.00 saatleri arası oldukça yoğun saatlerini geçirmektedir. Önemli olan durum gündüz saatlerini oldukça iyi bir şekilde doldurabilmektir. Halı saha ne kadar para kazandırır konusunda da kendinizi geliştirerek haftalık olarak 3-4 bin arası kazanç elde edebilirsiniz.

Yorum yapın