Şarküteri Açma Maliyetleri

Şarküteri Açmak, Maliyeti ve Şartları

Bir şarküteri açmak, para ve planlama gerektirmektedir. Şarküterinin başarılı olabilmesi için seçenekler ve koşullar dikkate alınmalıdır. Öncelikle işe yatırım yapılacak olan yerin detaylı bir şekilde analiz edilmelidir. Seçilen yerin, yerel pazara ve müşteri niteliğine uygun olması gerekir. Ayrıca, öngörülen şarküterinin mevcut ticari ve lojistik altyapısı ile de uyumlu olması gerekir. Şarküteri açmak, maliyeti ve şartları bu durumlara göre değişiklik gösterir.

İlk önce yapılması gerekenler arasında;

  • Ticaret konusunun en iyi şekilde anlaşılması ve takip edilmesi gerekir. Ayrıca, satış için gerekli lisansların alınması, güvenli ve sağlıklı çalışma standartlarının sağlanması gerekir.
  • Belirli aracı kurumlarla ilişkilerin kurulması sağlanmalıdır.
  • Tüketici hizmetlerinde her zaman memnun edilmesine yönelik eğitimler alınmalıdır. Verimlerin yükseltilmesi gibi çok sayıda kurallara ve görevlere uymak zorunda olunur.

Bir şarküteri açmak, stok ve sipariş yönetimi, personel işleri gibi detaylara da önem vermek demektir. Ayrıca; satış ve pazarlama, vergi ve mevzuat, teknik destek, büyüme stratejileri gibi detaylarda önemlidir. Şarküterinin başarılı bir şekilde açılması için bu çeşitli koşullara ve kurallara uyulmalıdır. Bazı durumlarda, ulusal ve uluslararası şarküteri kurumları, teknik konular ve fonksiyonlar konusunda destek sağlar. Bunun için kurumsal danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu durumlarda şarküteri açmak fikriyle ilgilenen bireyler bu hizmetten faydalanabilir.

Şarküteri Açmanın Maliyeti

Şarküteri açma süreci bazen zorluklarla dolu bir süreçtir. Bu konuya daha yakından bakalım ve maliyetleri, ihtiyaçları ve tahmini giderleri özetleyelim.

  • İlk önce şarküteri açacağınız alanın kapalı bir alanda en az 30 m2 olması gerekmektedir.
  • Tuvaleti bulunmak zorundadır.
  • Güvenlik kameralarının olması gerekmektedir.

Ayrıca sizlere ait; vergi levhası, fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, sicil kaydı, ikametgah belgesi gibi evraklarda gerekmektedir.

Şarküteri açmaya başlamak için temel ihtiyaçlar adına ve stoklu ürünler için çok sayıda önemli faktöre ihtiyaç duyulmaktadır. Uygun bir lokasyonun seçilmesi, ürünlerin ve aksesuarların satın alınması, envanter kayıtlarının tutulması gibi her biri özel maliyet gerektirebilecek çok sayıda faktöre sahip olmanız gerekir. Ayrıca, şarküteriyi düzenli olarak tekrar stok alabilmek için düzenli bir tedarikçi listesi oluşturmanız ve imzalamalı bir sözleşme yapmanız da gerekecektir.

Tahmini giderlerin bir kısmı şarküteriye bölge için ödediğiniz kiralama, elektrik, su, ısınma ve dekorasyonları kapsıyor olacaktır. Diğer bir kısmı ise tedarikçilerden alınan ürünler, aksesuarlar ve diğer ihtiyaçlar ile alınan çalışanların maaş ve sağlık planları içindir.

Şarküteri açmak için çok sayıda maliyet, ihtiyaç ve tahmini gider vardır. Ancak, başarılı bir şarküteri oluşturma ve satışları artırma konusunda doğru bir çalışma ile başarılı olunabilir. Şarküteri açmanın maliyeti 2023 yılı içerisinde 100 Bin TL ile 250 Bin TL arasında değişmemektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise; hangi tür şarküteri açmak mantıklıdır sorusu olacaktır. Bugün tavuk şarküterisi, peynir şarküterisi, manav şarküterisi açmanın maliyetleri değişiklik gösterir. Sizlerde sevdiğiniz ve kar marjı yüksek olan iş kolunu seçebilirsiniz. Maliyetleri de göz önünde bulundurarak daha fazla kazanç sizlerin olacaktır.

Şarküteri Dükkanı Nerelerde Açılmalıdır?

Şarküteri işletmesi için lokasyon seçimi, önemli bir konudur. Özellikle ticari açıdan ülke genelinde ortaya çıkan birçok farklı seçeneğin avantaj ve dezavantajlarını anlamak önemlidir. En uygun seçeneğin seçilmesi karlılık açısından oldukça önemlidir.

  • Bir şarküteri dükkanının özellikle şehir merkezinde olması önemlidir.
  • Şehrinizde; alışveriş merkezleri, otellere yakınlık, sahil kesimleri ve ticari bir alan olarak göz önüne alınıp seçilmesi de önemlidir.

Bu durumlar ciddi bir ciro sağlamaları açısından önemlidir. Bununla birlikte, atölye mağazaları veya butikler tarafından seçilmesi halinde, müşterilerin şarküteri ürünlerine çok daha ayrıntılı bir şekilde ulaşacağı dikkate alınmalıdır.

Yerel seçenekler de dikkate alınmalıdır. Buradaki lokasyonların, özellikle mevcut insan potansiyeli, çevreleyen farklı işletmeler ve yerin mevcut imkanları açısından karlı olup olmaması önemlidir. Ayrıca, seçtiğimiz şarküteri şubesine yakın olan özel okulları, özel hastaneleri, aracı kurumları ve ofisler göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Şarküteri dükkanı nerelerde açılmalıdır sorusuna aslında kendi şehrinize özgün bir cevap vermek sizlere kalmıştır.

Şarküteri Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Yeni bir sarküteri işletmesi açmak; akla ilk olarak karlı bir iş olabileceği gibi, birçok problemle karşılaşılabilecek. Öncelikle, işle ilgili bir yerin, muhitinin gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını ölçen iç ve dış değişkenleri anlamak gerekecek.

Rekabetçi şartlara göre canlı bir pazarlama stratejisi belirlemek gerekecek. Yeni bir şarküteri işletmesi açmada zorunlu resmi prosedürler gibi çeşitli vergi mevzuatları uygulanabilir. Firma için çalışanlar tayin etmek ve onların ulusal veya yerel kanunlara uyma ihtiyaçları karşılamak gerekecek. Ayrıca, ekipman alımları, lojistik, tedarik zinciri yönetimi, stokların yönetimi ve depolama için güvenli bir muhitte tesis kurulması gibi önemli işlemlerde önemlidir. Bunun yanı sıra, karlılık sağlamak için tutarlı müşteri ilişki yönetimi ve lojistik süreçleri belirlemek gerekecek.

İşletmenin büyüme noktasındaki tehditleri büyük olasılıkla fiyat kontrolündeki zorluklar ve mevzuat değişiklikleri olarak görüntülenecektir. Uygun bir şarküteri açma stratejisi yakalamanın yanı sıra, kuvvetli bir iş anlayışı ve sürekliliğe ilgi gösteren bir yönetim düzeyi gerektirecektir.

Yorum yapın