Dünyanın En Çok Satan En İyi 10 Ayakkabı Markası

Ayakkabı şık görünümün bir parçasıdır. Tercih eden kişilerin beklentilerine göre değişik niteliklerle karşımıza çıkar. Ayakkabı esasında bir ihtiyaç sonucunda ortaya çıkmıştır. İlk ayakkabıların mantığı yere en yakın uzvumuz olan ayağımızı onu yaralayacak cam, taş gibi materyallerden, olumsuz hava koşullarından ve bunun getireceği hastalıklardan korumaktır. İlk ayakkabıların tabanı deriden ya da tahtadan yapılmaktaydı. Artık günümüzde ihtiyacın yanında zevkin de öznesi haline gelmiştir. Ayakkabı bulunacağımız mekâna veya duruma göre değişiklik ve çeşitlilik göstermektedir. Bot, çizme, sandalet, topuklu gibi. Ayakkabı sektörünün günümüzde gelmiş olduğu durum hayret edilesi bir durumadır.

Ayakkabı mağazası açmakta en tercih edilebilir olanı dünyanın en iyi ayakkabı markaları satan mağazalardır. Çünkü reklam gibi bir maliyetiniz olmaz ve ürün kendi kendisini satacaktır. Aynı zamanda bu markaların dünyaca üne kavuşmuş olmasının yanında bir de kalite anlamında müşteri üzerinde olumlu bir izlenimi vardır. Müşterilerin markaya olan güveni tamdır. Yaşayacağı bir sorunda bu markalar tarafından mağdur edilmeyeceğini bilmektedir.

Kendi ayakkabı satış mağazanız olsun istiyorsanız ve dünyaca ünlü ayakkabı markaları da mağazanızda yer alsın istiyorsanız bu yazımızdan öğreneceğiniz çok şey var.

Bu yazımızda dünyanın en iyi ayakkabı markaları konusu ele alınacaktır.

  • NIKE:  

En iyi spor ayakkabı üreticisi kimdir? diye sorulsa pek çoğumuz bu soruyu Nike olarak cevaplar. Nike, çoğunlukla spor ayakkabı türünden ayakkabılar üreterek rahatlığı ön planda tutan ve spor aktiviteleri ile ilgilenen müşterileri kendisine çekmektedir. Nike aynı zamanda giyim aksesuar ve spor malzemeleri satışı da yapmaktadır. Air Jordan ve Nike Golf alt markaları iken Converse ise bağımsız markasıdır. Nike, Paris Saint-Germain FC ve Barcelona önde olmak üzere önemli pek çok spor kulüplerinin sponsorluğunu üstlenmektedir. Aynı zamanda Türkiye, Azerbaycan, Fransa, Brezilya milli takımlarının formalarını üretmektedir. “just do it” Nike’nin sloganı olarak kullanılmaktadır.

  • ADİDAS:

Almanya merkezli Adidas ileri teknoloji kullanarak ürettiği ayakkabıları ile sağlamlık ve esneklik denildiğinde aklımıza gelen markalardan birisidir. Adidas Adolf Dassler 1920 yılında Nürnberg yakınlarında gelecekte Puma’nın kurucusu olan abisi Rudolf Dassler ile üretime başlamışlardır.

Spor, yürüyüş ve yaşam tarzı ayakkabıları ile müşterilerine ulaşmaya devam etmektedir. Aynı zamanda önemli spor kulüplerinden birisi olan New York Yankees’in sponsorluğunu da üstlenmektedir.

  • NEW BALANCE:

New Balance, ABD merkezli çok uluslu bir şirkettir. Basketbol, golf, yürüyüş, koşu, yoga için ayakkabı üretmektedir. Aynı zamanda çocuklar için spor kıyafetleri ve ayakkabılar da üretmekte.

  • ASICS:

Listemize Japonya merkezli ASICS ile devam ediyoruz. ASIC ayakkabının yanı sıra spor ekipmanları üretimi de yapmaktadır. Özellikle son yıllarda bilinirliği gittikçe artmaktadır.

  • PUMA:

Tıpkı Adidas gibi Almanya merkezli olan Puma da dünyanın en rahat ayakkabısı diyeceğimiz ürünleri üreten firmalardan birisi. Son yıllarda gerçekleştirdiği sponsorluklar ile büyümesine hız vermiştir. Puma sektörde motor sporlarında kullanılan ayakkabıları da üreterek pazara sunan en önemli markadır. Formula sektöründe yer alan üç büyük takımın ( Scuderia Ferrari, Mercedes ve Renault ) giysilerini üretmektedir. Günümüzde dünyada pek çok takımın forma üreticisidir.

  • SKECHERS

Skechers, 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir markadır. Daha çok modaya uygun ürünleri ile müşterilerine gündelik ürünler sunmaktadır. Ürün yelpazesinin çeşitliliği ile müşterilerini memnun etmektedir. Bot, spor ayakkabısı, Oxford ve sandalet gibi 900’ü aşkın çeşit ayakkabı ile dünyaca tanınan ayakkabı markaları arasına girmektedir.

  • FILA

Açılımı Fabbrica Italiana Lapis ed Affin olan FILA, İtalya’nın Biella kentinde 1911 yılında doğmuştur ve İtalya’nın en büyük spor giyim markasıdır. Sektörde en çok tanınan tenis, futbol ayakkabıları üreten markalar arasındadır. Gündelik kıyafetler, spor kıyafetler, gündelik ayakkabılar, atletik ayakkabılar gibi ürünlerin üretimini yapmaktadır. Firma çoğunlukla tenis oyuncularına sponsor olmaktadır ve bu alanda ön plana çıkmaktadır.

  • REEBOK

Reebok 1958 yılında Jeff ve Joe Foster tarafından kurulmuştur. Ancak 2005 yılında Adidas’ın yan markası haline gelmiştir. Reebok özellikle fitness ayakkabı üretiminde dikkat çekmektedir. Fitness ayakkabısının yanı sıra spor kıyafet üretiminde de epey önemli bir noktadadır. 1998-2001 yılına kadar Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün sponsorluğunu yapmıştır.

  • VANS

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Vans, kaliteli, dayanıklı ve şık ayakkabıları ile sektörde yerini korumaktadır. Ürünlerinin tasarımı nedeniyle müşterilerinin çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. Renkli ayakkabılarıyla da bilinen Vans özellikle günlük ayakkabıları ile tanınmaktadır.

  •  JORDAN

Jordan ayakkabı sektörünün belki de en genç üyesi olmasına rağmen ününü çok kısa sürede kazanmıştır. Özellikle ünlü sporcuların bizzat kendilerinin tercih etmelerinden kaynaklı önemli ölçüde reklam tanıtımlarına ihtiyaç duymamaktadır.

Şirket Michael Jordan tarafından 1984 yılında Amerika’da kurulmuştur. Şirket şu anda Nike’nin yan kuruluşu halindedir. Marka çoğunlukla basketbol ayakkabılarıyla biliniyor olsa da sporun her alanında kullanılan ayakkabıların üretiminde dünyada çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum yapın