Engellilere Yönelik Evde Ek İş İmkanları

Engelli kişiler ev ortamında ek gelir sağlayacak bazı işler yapmak isterler. Engelli olan bireyler sigortalı bir işte çalışamayacağı için evde çalışıp para kazanabilmelerinin yollarını araştırıyorlar. Engelli bir bireyin engelli maaşı alabilmesi için en az %40 engelli olması gerekir. Engelli maaşı alsalar bile ev geçindirmek konusunda yetersiz kalan bu maaş engelli bireyleri evde nasıl para kazanılır? Sorusunun yollarını aramaya itiyor. Engellilere yönelik evde ek iş imkanları araştırılarak ek gelir elde etmeye çalışılır.

Engelliler için evde iş imkanını İŞKUR iş ilanları ile yardımcı olmaya çalışıyor. Bunun için öncelikle engelli bireylerin İŞKUR’a kayıt yaptırması gerekiyor. Burada engellilere yönelik evde paketleme işi başta olmak üzere birçok iş imkanından faydalanabiliyorlar. Engelli oranları yüksek olan bireyler içinde farklı iş imkanları sunulmaya özen gösteriliyor. Engelli birey kendisi iş kurmak isterse de KOSGEP hibe ve destekleri ile yardımcı olmaya çalışıyor.

Engellilere yönelik evde ek iş imkanlarına bakıldığında evde metin ve makale yazarlığı, evde paketleme işi, evde müşteri temsilciliği, blog açmak, el yapımı işler ve instagram üzerinden satış şu anda en bilinen evde yapılan işlerdendir. Bütün bunlardan yazımızda kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Engelliler için evde iş imkanı konusunda internet çok güzel bir etkendir. Anket doldurma, e-ticaret yaparak para kazanma, oyun geliştirerek para kazanma, Freelancer işler yaparak para kazanma, online dersler vererek para kazanma ve dropshipping yaparak para kazanma gibi örnekler verilebilir. Engelliler için iş ilanlarına bakıldığında da bu tarz şeyleri görmeniz olasıdır.

Metin Ve Makale Yazarlığı

Engelliler için evde iş imkanına bakıldığında akla ilk gelebilecek iş makale yazarlığı olacaktır. Engelli makale yazarı olmak için öncelikle araştırmacı olmak ve yazmayı sevmeniz gerekir. Sabırlı bir şekilde araştırma yapmayı bilmesi gerekir. Yazı yazarken imla kurallarına uygun seo uyumlu olarak yazabilirsiniz. Bu şekilde ek iş yapmak isteyen engelliler para kazanabilir.

Makale yazarlığı iş bulma konusunda kolay olabilir. Günlük 1-4 saat arasında sürenizden vererek 3000 kelime makale çıkarmanız mümkündür. Taban fiyatı 100 kelimesi 3 TL yazarlığın günlük 90 TL aylık 2.700 TL kazanarak ek gelir etmeniz mümkündür.

Engelliler için iş imkanı konusunda en çok tercih edilen işlerden biri makale yazarlığıdır. Makalelerinizin kalitesine göre taban fiyatlar değişebilir. Makalelerinizi webmaster forum sitelerinde, makale alım satım yapan yerlerde ya da kişisel anlaştığınız bireyler ile ticaretinizi yapabilirsiniz. Sizlerde kaleminize güveniyorsanız blog, metin, haber vb. içerikler yazıp para kazanabilirsiniz.  İçerik yazarlığı yaparak ek gelir elde edebilmek için bionluk, sadeceon, armut.com gisi sitelere üye olabilirsiniz. Bu sitelere girip web tasarım yazılım vb. pek çok alanda da düzenli sağlam işler bulabilirsiniz. Bu şekilde güzel paralar kazanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ailenize destek olabilirsiniz.

Evde Paketleme İşi

Ek iş yapmak isteyen engelli bireyler için eve paketleme işi oldukça uygun bir iştir. Kurumsal firmalar, işletmeler ya da üretim yapan firmalar ürettikleri ürünleri satışa hazır hale getirmeden önce paketlenmesi gerekir. Bu tarz işler evde yapılabilir boyuttaki işlerdir. Bunu sağlayan firmalardan fason paketleme işi talep edilebilir ve ek gelir imkanı oluşturabilirsiniz.

İŞKUR’a kayıt olan engelli bireyler evde paketleme işi yaparak haftalık ya da aylık olmak üzere gelirler elde edebilir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. İnternette birçok evde paketleme iş ilanı bulunuyor. Bu sitelerin ve işverenlerin bir kısmı evde paketleme işi yapmak isteyen kişilerden üyelik ücreti alabiliyor. Bu durumda da eğer güvenilir bir yerle bu işi yapmıyorsanız dolandırılabilirsiniz. Dolandırıcılık girişimlerine maruz kalan bireyler, para kazanayım derken para kaybedebiliyor. Bu durumda dikkatli olunması ve güvenilmeyen bir yerden bu işe kalkışılmamalıdır. Ede şeker, çorap, takı, hediye vb. paketleme işleri sayesinde sizlerde evinizin bütçesine katkıda bulunabilirsiniz.

Evde Müşteri Temsilciliği

Günümüzde pek çok iş yeri ve firma müşteri temsilcilerini istihdam etmek yerine evde müşteri temsilciliği işini yapabilecek kişilere iş veriyor. Çünkü bu şekilde firmalarını iş maliyetlerini düşüyor ve daha fazla kar yapabiliyorlar. Evde müşteri temsilcileri olunca iş yapılan yerin kirası, elektrik, su, ısınma giderleri ve yemek durumlarından kar elde ediyorlar. Aynı zamanda temizlik görevlileri vb. işi yapanlar da olmuyor. Firmalar da bu konuda çalışanlarına daha çok destek sağlayın evdeki internetlerini karşılıyorlar. Daha kurumsal bir firma ile çalışırsanız yemek kartı alarak ister alışverişinizde isterseniz de yemek de kullanabilirsiniz.

Evde çalışmak isteyen ev hanımları, öğrenciler ve engelli bireyler için evde müşteri temsilciliği işi ya da sanal asistanlık yaparak para kazanabiliyor ve meslek sahibi olabilirsiniz. Evde müşteri temsilciliği işi özellikle anneler ya da anne adayları için bulunması zor bir imkan sağlıyor. Bu şekilde hem çocuklarından ayrılmamış oluyorlar. Hem de ev ekonomisine katkıda bulunabiliyorlar.

Blog Açmak

Son zamanların en trend işlerinden biri olan internet üzerinden para kazanmanın bir diğer işi de blog açmaktır. Engellilere evde ek iş imkanı düşünüldüğünde blog açmak daha kolay ve yapılabilir gözükür. Ancak böyle mecralarda yükselmek ve tanınmak oldukça zordur. Öncelikle size inanılmasını sağlamanız gerekir. İçten ve samimi olmalısınız. Daha sonrasında araştırmayı, yeni bilgiler öğrenmeyi hatta öğrendiklerini en iyi şekilde aktarma becerilerine sahip olmalısınız.

İlgi duyduğunuz ya da okuduğunuz bölüm hakkında bir blog açarak para kazanabilirsiniz. Bu şekilde birkaç sene içinde güzel paralar kazanacaksınızdır. Buna örnek vermek gerekirse örneğin Anteplisiniz ve Antep yemek tarifleri verdiğiniz bir site oluşturabilirsiniz. Çevrenizdeki insanların da desteği ile sitenizi zamanla büyütüp hobilerinizi bile paraya çevirebilirsiniz.

Evde El Yapımı İşler

Engelli kişiler, internet ve sosyal medya üzerinden küpe, bileklik, anahtarlık ve kolye vb. ürünler hazırlayarak satış yapabilir ve güzel paralar kazanabilirsiniz. Bu şekilde hediyelik ürünler satarak para kazanan birçok firma vardır. Engelli kişiler bu firmalarla anlaşarak ev ekonomilerine destek olabilir.

Engelli kişilere evde iş imkanı olarak evde el yapımı işler başka bir kısımdan el yapımı hamur işi, yaprak sarması vs. ürünler de oldukça fazla tutulmaktadır. Mantı, gözleme, börek gibi ürünler günlük taze satılarak ek gelir elde edilebilir.

Sosyal medya kanalları üzerinden sizde evde yapılan ürünleri tanıtabilir ve satabilirsiniz. Bu ürünler el yapımı reçel de olabilir, bebek eşyası da olabilir. Tamamen sizin yeteneğinize ve hayal gücünüze göre şekillenen işler size ciddi para kazandırabilir.

Eğitim Odaklı Online Kurslar

İnternet sitelerinde üniversitelerin eğitim odaklı online kurslar bulunur. Bu eğitimlere katılarak kendinizi evinizde geliştirebilirsiniz. Engelli bireyler bu online eğitimlerden yararlanarak kendilerine geliştirebilirler. Bu şekilde iş bulma konusunda daha kolay ve istedikleri tarzda işler bulabilirler. Online eğitim platformlarına bakacak olursak en bilinenlerini Toptalent Business School, Khan Academy, Coursera, EdX, Duolingo, Codeacademy, Udemy, MIT Open Courseware şeklinde sıralamak mümkün olacaktır. Engelli bireyler bu sitelerdeki ya da üniversitelerin eğitim odaklı online kurslardan kolaylıkla yararlanabilir.

Evde Instagram Satışları

Instagram günümüzde pek çok insanın rahatlıkla ve güvenle kullandığı bir platformdur. İnsanlar ınstagram üzerinde yer alan butiklerden ve mağazalardan alışveriş yapıyorlar. Ayrıca bu konudan da oldukça memnundurlar. Dışarıda vakit geçirecek  gücü olmayan engelli bireyler için yeni bir istihdam alanı da olabilir. İlgi alanınız ne ise ya da neye beceriniz var ise ınstagram üzerinden online satış yaparak para kazanabilirsiniz. Engelli bireyler yaptıkları takıları, pastaları, yemekleri bu platform üzerinden satabilirler. Ayrıca toptan aldıkları ürünleri evde instagram satışları yaparak para kazandıkları da olmuştur.

Bu platformun dışında trendyol işini kurmak isteyen ve patron olmak isteyen engelli bireylerin ürünlerini güvenle satabileceği en önemli platformlar arasında yerini alır.  Bu durumda engelli bireyler kargo firmaları ile anlaşır. Ürünleri kapılarına kadar gelen ve hizmet sunan kargo görevlilerine teslim ederek online platform üzerinden satışını sağlamış olur.

Bütün bu sayılanların yanında internet üzerinden online ders verebilirsiniz. Bunun için üye olabileceğiniz siteleri araştırınız. Uzmanlık alanını seçerek bu işe başlayabilirsiniz. Eğer tutulmayı başarırsanız güzel paralar kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra oyun geliştirerek para kazanabilirsiniz. Sonuç olarak teknolojinin hakim olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Bu yüzden herkes çok iyi bilgisayar kullanıyor.

Oyun geliştirmek içinde ekstra yazılım bilgisine sahip olmanız da gerekmiyor. Bunun içinde internet siteleri kurulmuş durumdadır. Unity, Game Maker Studio vb. siteler üzerinden program ve yazılım bilgisine sahip olmadan bile yeni oyunlar geliştirebilirsiniz hatta geliştirdiğimiz oyunları satabilirsiniz. Şayet hayal gücünüze güveniyorsanız ve video oyunlarını oynamaktan keyif alıyorsanız; kendi oyununuzu kendiniz tasarlayabilir, daha sonra oyununuzu satışa sunabilirsiniz. Geliştirdiğiniz oyununuzu Google Play Store, Apple Store ve Steam gibi platformlar üzerinde satışa çıkartabilmeniz mümkündür.

Günümüzde kolay para kazanmanın yolu olarak belirlenen sosyal medya plartfomlarında da engelli bireyleri görmek mümkündür. Özellikle son zamanların trendi olan tik tok da engelli bireylerin ya da onların aile bireylerinin canlı yayın yaparak belirli gelirler elde ettiği biliniyor. Tik tok da fenomen olduktan sonra size gönderilen hediyeler ile geçiminizi kolaylıkla sağlayabilir hatta zengin bile olabilirsiniz.

Yorum yapın