Evden Yapılabilecek 10 Ek İş Fikirleri ile Para Kazanın

Türkiye’de eğer sadece memur olarak çalışıyorsanız ya da öğrenciyseniz, ev hanımı iseniz evden yapılabilecek 10 ek iş fikirleri ile para kazanın. Mevcut işten kazanılan para yeterli gelmiyorsa ek gelir fikirleri ile size yardımcı olmaya çalışacağız. Bu ek işleri yapmaktaki amaç para biriktirmek de olabilir. Evde para kazanmak için yapılabilecek çoğu iş sermayesiz işlerdir. Yani en başında paranız olması gerekmez. Evde yapılabilecek sermayesiz işler bazı durumlarda mevcut kaynaklar da önemlidir. Burada yer verdiğimiz ek iş fikirleri bazen bilgisayar bazen yetenek en azından da zaman gerektirir.

Bu tür işlerden kendinize uygun olanı seçtikten sonra ilk zamanlar bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ancak zamanla işleyiş sizin içinde tamamen oturacaktır. Evde nasıl ek gelir elde edebilirim diye merak edenler için hazırladığımız bu yazıda merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabileceksiniz.

Evden yapılabilecek işler için kazançta bir sınırlama yoktur. Genel olarak kategorilere ayırdığımız bu iş alanları ne kadar yapılırsa o kadar para kazandıran türden işlerdir. Bu işlerin tek sınırı evde ne kadar zamanınız olduğudur. Başka yapmanız gereken bir işiniz yoksa bu işlere de mesai ayırıp üzerine düşmeniz faydalı olacaktır.

İçerik Yazarlığı Yapmak

 Ek iş fikirleri denince öğrencilerin en çok aklına yatan bu ek iştir. Öğrencilerin okulda pek çok kez yazı yazdığı bir gerçektir. Bu nedenle bu işe çok uzak olmayan ve zorluk çekmeyen bir kitledir.  İçerik yazarlığı yapmak için gerekli olan genel nitelikler; iyi bir yazı ve imla bilgisine sahip olmak, içerik üreterek yazıya dökebilme becerisi, çok yönlü konularda araştırma becerisi yaparak içeriği zenginleştirebilmek. Bu niteliklere sahip kişiler için ek gelir fikirleri içerisinden en uygun çalışma yöntemi budur.

Bu işin genel tanımını yapmak gerekirse de, belirli bir konu etrafında bilgi akışı sağlama amacıyla yazılan yazılardır. Yazılarda kullanılan dilin genel okuyucu kitlesine hitap etmesi, basit ve anlaşılır cümlelerle okuyucuyu yormaması gerekir. Görsellerle desteklenen yazıların okuma kolaylığı açısından ön plana çıktığı da bilinmektedir. Özgün içerikler daha çok tercih edilse de eğer bir yerden alıntı yapıldıysa mutlaka kaynak gösterilmelidir.

Web sitelerin ve blogların Google arama motorunda öne çıkarılmasını sağlamak bu işteki en önemli amaçtır. Özellikle özgün içerikler Google için oldukça değerlidir. Bu nedenle de internetteki birçok sayfadaki yazıların benzersiz olduğunu göreceksiniz. SEO öğrendikten sonra çalışmalar Google’da daha çok gösterilmeye başlanacaktır. Bu da başarıyı yakaladığınız anlamına gelecektir. İçerik yazarlığı yapmak isteyen kişiler için bu alanda iş sağlayan bazı siteler şunlardır:

 •       Bionluk
 •       Sadeceon
 •       Freelancer.com
 •       R10.net
 •       Fiverr
 •       Upwork

Web Sitesi Tasarımcısı Olmak 

Web sitesi tasarımcısı olmak, zaten bu konuda bilgi birikimine sahip olmaktan geçer. Evde yapılabilecek sermayesiz işler arasında sayabileceğimiz bu işin görev tanımı şu şekildedir; bir web sitesinin görsellerini, ergonomisini, grafiklerini, postalarını, haber bültenlerini tasarlamaktır. Bu meslek grubundaki kişiler ayrıca grafik tasarımcı, internet grafik tasarımcısı, web medya senaryo yazarı ya da 3D tasarımcı isimleriyle de bilinirler.

Hali hazırda zaten bu işle meşgul olan kişiler de mesai sonrası ek is olarak da bu iş yapabilirler. Bu iş için gerekli beceriler şöyledir:

 •   Web analizi konusunda iyi bilgiye sahip olmak
 •   Çok iyi grafik tasarım bilgisi için şu programlarda hakimiyet: Photoshop, Illustrator, InDesing, After Effects, 3DS Max ve Flash Programlama
 •   Web bilgisi
 •   HTML, CSS ve XLM konularında iyi bilgi sahibi olmak
 •   Online grafik sözleşmede uzman olmak

Youtuber Olmak

 Evde yapılacak iş fikirleri arasında olan bu seçenek Youtube uygulamasına ya da web sitesine girebilen herkes için uygundur. Son dönemlerde oldukça rağbet gören bu iş modeli üzerinden pasif gelir etmek mümkün. Bir konu üzerinde uzmanlaşarak bu konu hakkında videolar çekerek Youtube’a yükleyebilirsiniz. Belirli bir abone sayısına ulaşıldığında video izlendikçe Youtube tarafından hesabınıza para yatırılmaktadır.

Youtuber olmak ve Youtube üzerinden para kazanabilmek için en az 1000 aboneye sahip olmak gerekir. Sadece abone de yeterli değil aynı zamanda 4000 saatlik toplam izlenmeye sahip olunması da gerekir. En son olarak da Youtube İş Ortağı Programı’na kabul edilmiş olunması gerekmektedir. Belirli bir kitleye hitap eden Youtube kanalıyla her gün düzenli biçimde ilgilenmeniz gerekir. Youtube iş modelinden gelir etme etmenin yolları şu şekildedir:

 • Yüklenen videolardan reklam geliri elde edilir.
 • Kanal üyeliklerinin çokluğunda her ay düzenli olarak ödeme yapılır.
 • Videoda gösterilen resmi markalı ürünleri izleyenler satın alabilir.

 Sosyal Medya Yöneticiliği Yapmak

 Evde yapılabilecek sermayesiz işler arasından en çok ihtiyaç duyulan işlerden biridir. Çünkü bu dönemde en küçük işletmelerin bile sosyal medyayı kullanarak satışlarını çoğalttığı bir gerçektir. İşletmeler artık kendi reklamlarını kendileri yapmak için sosyal medyanın kitle yaratma gücünü kullanmaktadırlar. Bunu yapabilmek içinde bu mecralarda nasıl ilerlenmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi kişilere ihtiyaç duymaktadırlar. Tam bu ihtiyaç halini gidermek için bu sektör oluşmuştur.

 Ek iş önerileri içindeki tam mesai harcanmaması gereken işlerden biridir. Sosyal medyada kullanıcıların nasıl daha çok takipçiye ulaşabilecekleri hakkında bilgilendirme yapmaları gerekir. Bunun için gereken gönderileri, videoları oluşturmalarına yardımcı olmalı ve doğru zamanda doğru etiketlerle daha çok kitleye ulaştırmaları gerekir. Sosyal medya yöneticiliği yapmak isteyenlerin yapması gereken işler genel hatlarıyla şunlardır:

 • Tüm sosyal medya hesaplarına erişim sağlamak, eksik kalınan mecralarda yeni hesaplar oluşturmak,
 • Yaratıcı içerikler oluşturmak,
 • Sosyal ağlara yapılan yatırımların etkin bir biçimde kullanılmasını sağlamak,
 • Verimliliği artıracak araştırmalar yapmak,
 • Rakiplerin çalışmalarını analiz ederek nasıl ön plana çıkılacağı konusunda yol göstermek,
 • Sosyal mecralar için etkinlikler planlayarak, yeni stratejiler geliştirmek.

 Stok Fotoğrafçılık Yapmak

 Ek iş önerileri arasında bulunan bu iş tanımında, belirlenen ücret karşılığında fotoğrafların telif haklarıyla birlikte satılması, bu fotoğrafların fotoğrafçı tarafından stok halde bulundurulması ve kullanıcılar tarafından bu stoklardan ihtiyaca yönelik satış yapılması vardır. Bu iş modeli, fotoğraf çekmekten hoşlanan kişiler için ve bunu hobi olarak yapan kişilere, hobisini gelire dönüştürme fırsatı olmaktadır. Basit ek gelir olarak adlandırılabilen bu iş modelinde gereklilikler sermaye gerektirebilir.

Bu iş modeli için gereklilikler biraz sermaye gerektirmektedir. Ya da mevcut olanları değerlendirmek için bu iş da yapabilirsiniz. Genel hatlarıyla bu iş için gerekli olanlar şunlardır:  İnternet bağlantısı, bilgisayar veya tablet, profesyonel (SLR dijital fotoğraf makineleri gibi) fotoğraf makinesi. Ayrıca fotoğraf çekmek için yapılacak seyahatler de belirli sermaye gerektirir. Ama bunu için sermaye yoksa fotoğraf çekmeye gidemiyorsanız evde bilgisayar başında Adobe Illustrator ya da Adobe Photoshop kullanarak kendi görsellerinizi oluşturup satabilirsiniz.

Stok fotoğrafçılık yapmak için gerekli herşey sağlandıktan sonra, satılacak fotoğrafların telif hakkının sizde olması gerekmektedir. Belirli temalarda fotoğrafları aynı kategoride toplayarak arayanların o temada birçok fotoğrafa ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Stok fotoğraf satabileceğiniz birden fazla siteye kayıt olarak fotoğraflarınızın satılmasını hızlandırabilirsiniz. Stok fotoğraflarınızı satabileceğiniz bazı siteler:

 • dreamstime.com
 • shutterstock.com
 • Getty Images
 • Corbis

Paketleme İşleri Yapın

 Akşamları ek iş ne yapabilirim sorusunu soran birçok çalışan mevcut. Bu sorunun cevaplarından biri de paketleme işleri yapmak olabilir. Fakat son dönemlerde bu iş üzerinden dolandırıcılık vakaları çoğalmıştır. Bu nedenle Paketleme İşleri Yapın başlığına benzer başlıklar altında verilen ilanlara itibar etmemenizi önerebiliriz. Online ortamlarda işten önce ücret talep eden işverenlere ödemeyi kabul etmemeniz gerekir. Aynı zamanda sözleşme imzalatma yoluyla da dolandırıcılıklar görülmektedir, imzalamadan ve onaylamadan önce mutlaka sözleşmeyi okuyun. Ancak güvenilir ve işi elden alabileceğiniz, teslim edebileceğiniz çevreye sahipseniz bu iş evde nasıl ek gelir elde edebilirim diye soran özellikle ev hanımları için oldukça iyi bir seçenektir.

Evde paketleme işi modelinde, işverenler malzemeleri sağlar. Paketler, ambalajlar ve kutular gibi malzemeler sağlandıktan sonra ürünleri gerektiği gibi paketleyerek işverene geri gönderilir. Bu iş modelinde en önemli hususlardan biri zamanında ve eksiksiz teslim etmektir. İşi yaparken, istenilen talimatlara çok dikkat edilmelidir.

El İşi Ürünler Satmak

 El işi ürünler satmak denince akla ilk gelen ev hanımları olmuştur. Özellikle ev hanımları bu ek iş modelini uzun zamandır yapmaktadırlar. Evde el işi yapıp satmak sermayesi çok düşük olan bir ek iş modelidir. Yakın çevrenin ihtiyaçlarına göre farklı farklı kategorilerde yapılabilecek birçok ürün bulunur. Havlu işlemelerinden sabunluklara, çeyiz gereksinimlerinden hırka yelek gibi örgülere kadar geniş seçenek yelpazesine sahip olan bu iş modelinden mutlaka kendi elinize yatkın olan işi bulabilirsiniz.

Bu iş için gerekli olan el becerisidir. El becerisine sahip kişiler yeteneklerine uygun el işini seçerek o yönde çalışmaya başlayabilir. Çevreniz arttıkça satışlar da çoğalacaktır. Evde yapılacak iş fikirleri içinden ilk akla geleni de bu iş modelidir.

Evde Çocuk Bakıcılığı 

Özellik büyük şehirlerde artan çalışan nüfusla birlikte çocuklu ailelerin bakıcı ihtiyacı da artmıştır. Özel sektördeki fazla çalışma saatleri nedeniyle çalışan çiftler çocuklarıyla ilgilenemiyor. Bu nedenle de bakıcı ihtiyacı son dönemlerde artışa geçmiştir. Evde çocuk bakıcılığı gün boyu evde olan ya da evden esnek çalışma saatlerinde çalışan kişiler için oldukça iyi gelire sahip bir ek iştir. Bu iş için çocukları sevmek ve onlarla iletişime geçebilmek oldukça önemli gerekliliklerdendir.

Evde iş fikirleri bu iş modelinde biraz daha profesyonellik isteyen bir yapıdadır. Bunun nedeni insanların çocuklarını emanet edecekleri kişileri titizlikle seçmesidir ki bu da beklenen bir durumdur. Aileler ya tanıdıkları çevreden ya da referansları olan kişilere güvenirler.

Borsayla Kazan

Mevcut sermayeye değer katmak isteyenler için evde oturarak yapılabilecek mesai sonrası ek is olarak görülebilir. Borsada parayla para kazanmanın mümkün olduğu yatırım yöntemiyle gelir elde etmek mümkündür. Hisseler, bono, tahvil gibi yatırım araçlarına yönelerek al-sat işinden gelir elde edilir. Bu tür işler memur ek iş fikirleri kapsamında düşünülebilir. Bunun nedeni bu tür işlerle memurların iç içe olması denilebilir. Tabi bu memurlar dışında kimse yapamaz demek değildir. İlgi duyan herkes doğru araştırma ve eğitimlerle Borsayla kazan iş modelinden ek gelir elde edebilir.

Çevrimiçi Anketlere Katılmak

İnternette geçirilen zamanın paraya çevrilebilmesi mümkün. İnternette zaman geçirirken çevrimiçi anketlere katılmak gibi basit işlerle küçük miktarlar olsa da para kazanılabilir. Bu anketler, belirli şirketlerin anlaşmalı olarak çalıştığı firmalara, müşteri deneyimi, müşteri fikirleri ve tüketici alışkanlıkları gibi verileri sunmak için hazırlanır. Bu veriler ışığında şirketler ürünlerini ve hizmetlerini düzenler, geliştirir. Bu işi yapabilmek için internet bağlantısına ve internete ulaşabileceğiniz bir cihaza ihtiyacınız var.

Evde yapılabilecek sermayesiz işler arasında gösterilebilecek işlerden olan çevrimiçi anketlere katılma işi için birçok internet sitesi bulunmaktadır. Bu sitelere kayıt olmadan önce mutlaka araştırma yapılmalıdır. Ne kadar kazandırdığı, ödeme yapıp yapmadığı gibi konularda emin olduktan sonra kayıt olmalı ve yanıtlamaya başlamalısınız.

Yorum yapın