İnstagram’da Butik Açmak 2023

Instagram butik açmak, şu dönemde girişimcilerin uygulamış oldukları iş fikirleridir. Son zamanlarda en aktif sosyal medya platformları arasında İnstagram yer almaktadır. İnstagram platformu üzerinde butik açmak, online satış platformlarına ihtiyaç duyulmadan öncesinde pek çok kategori de ürünlerin satılmasına olanak sunmaktadır.

Günümüz içerisinde pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri e-ticaret modelidir. Sosyal medya üzerinden para kazanma yöntemlerinden biri de İnstagramda butik açmak’tır.

İnstagram’da Nasıl Butik Açılır?

İnstagram’da nasıl butik açılır sorusunu butik açanlar merak etmektedir. Instagram butik açmak, kısa süre içerisinde aksiyon alarak satışa başlanmaktadır. İnstagram butik açmak için gerekenler vardır. Bu gerekenler;

  1. Instagram Hesabı Açmak
  2. Hedef Kitle Analizi: Hedef kitlenin yaş, cinsiyet ve demografik özelliklerine bakılması gerekmektedir.
  3. İsim ve Logo Seçimi: akılda kalıcılığı arttırmaktadır. İşletmeyi temsil edecek ve kurumsal kimliğini arttıracaktır.
 • Şahıs Şirketi Kurulumu: ticaret yapmak için kurulması gereklidir. İnstagram’da butik açmak vergi ve ödemeler belgelendirilmelidir.
 1. Tedarikçi Seçimi: isteğe bağlı olarak butik satışları dropshipping yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Dropshipping anlamı stoksuz satış yapmaktır. Müşterilerden sipariş alınarak tedarikçilerden ürün istenmektedir. Stok sermayesi harcanmadan gerçekleştirilen ideal olan bir yoldur.
 2. Ürün Fotoğrafları Çekimi: yapımlarından sonra ürün fotoğrafları çekilerek instagram üzerinde yayınlanması gerekmektedir. Sayfa açısından bir görünüm sağlayacaktır. Ayrıca içerik planlaması da gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Fotoğraf çekiminde görüntülerin kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 3. Dikkat Çekici Ürün Açıklamaları: çekilen fotoğraflar paylaşım yapılırken açıklamalar yazılarak hedef kitleye ulaştırılması gerekmektedir. Etiket kullanımlarına bu şekilde dikkat edilmelidir. Marka bilinirliği açısından hashtag eklemek oldukça önemlidir. ayrıca ürünlerin keşfedilmesine de olanak sunmaktadır.
 4. Paylaşım Stratejileri: paylaşım yapılacak saatler belirlenmelidir. Belli bir strateji oluşturulması gerekmektedir. İnstagram da en çok takip edilen saatler arasında öğle arası ve normal çalışma saatleri yer almaktadır.
 5. Sosyal Medya Pazarlamacılığı: reklam alınarak markanın tanıtımları yapılmalıdır. Bu süreçler açısından mutlaka bütçe ayrılmalıdır.
 6. Kargo Anlaşmaları: ürünlerin müşterilere en kısa zamanda ulaşması açısından ve güevnli gerçekleşmesi için anlaşma yapılması gereklidir. Markanızı temsil edecek olan kargo şirketinin müşteri memnuniyeti göstermesine önem vermesi, hızlı teslimat gerçekleştiriyor olması ve ürünlerin müşterilere hasar verilmeden ulaştırılması açısından marka imajı için oldukça önem arz etmektedir. Sonuçta ürün alındıktan sonrasında markanız önerilecektir. Eksiksiz ve doğru olarak teslim edilmesi markanızın kitleye yayılması açısından oldukça önemlidir.

İnstagram’da Butik Açmanın Maliyeti Var Mı?

İnstagram’da Butik Açmanın Maliyeti Vardır. Online butik açma maliyeti normal bir dükkan açmanın yanında oldukça uyguna olmaktadır. Reklam ve içerik kısımlarında fotoğraf çekimleri için bütçe ayrılması gerekmektedir. Onun dışında herhangi bir sermayenin bulunmasına gerek olmamaktadır.

İnstagram’da Butik Açmanın Avantajları

İnstagram’da Butik Açmanın Avantajları bulunmaktadır. Evde butik açmak en önemli avantajıdır. İnstagram butik açmak için toptancılar dan da yardım alınabilmektedir. Oldukça bu iş karlı ve de potansiyeli yüksek olan bir iştir. Takipçi sayıları yükseldikçe para kazanma şansı da beraberinde artış gösterecektir. Sayfa üzerinde organik olan takipçiler ile ilerlemek oldukça önemlidir. Bu şekilde elde edilen kar miktarı da artacaktır. İnstagram üzerinde açılan butiklerden %40 oranında kar sağlamak mümkündür. Maliyetler diğer mağazalara oranla daha düşük olmaktadır. Ancak sektörün sık takip edilmesi kullanıcılar açısından oldukça önemlidir. bu şekilde talep de artacaktır. Artan talepler yüksek kar demek anlamına gelmektedir. Bu karla pek çok butik hesabı açılması mümkündür. Bu şekilde kişilere ulaşım da artmaktadır.

Yorum yapın