Spotify’dan Para Kazanmak

Spotify dan para kazanma açısından müzik çalmak gerekmektedir. Spotify müzik platformu milyonlarca kişi tarafından dinlenmektedir. Nerdeyse tüm sanatçılar müziklerini Spotify üzerinden yayınlamaktadır. Spotify müzik platformunda farklı para kazanma yolları yer almaktadır. Spotify platformunda elektronik müzik, halk müziği, rock, hipop ve doğa müziği dahil olmak üzere her müzik dinlenmektedir. Ancak bunun bedeli ödenmektedir. Bunun için ise bağımsız bir müzik şirketi kurulması gerekmektedir. Spotify platformu üzerine kullanıcıların kendisi müzik eklenmemektedir. Türkiye Spotify platformu müzik dünyası, lisanslı müzik şirketlerinden tüm mağazalarda yüzlerce distribütör bulunmaktadır. Bazı şirketler satışlarından komisyon aldıklarından dolayı müzik yayın ücretleri talep etmektedir.

Spotify’dan Nasıl Para Kazanılır?

Spotify’dan nasıl para kazanılır konusu para kazanmak isteyenler konusundan merak edilmektedir. Spotify dan para kazanmak açısından 5 farklı yol bulunmaktadır. Bu seçenekler;

  1. Müzik yükleme işlemi

Spotify para kazanmanın en kesin yolu kendi yapılan müziklerin uygulama yüklenmesidir. Dinledildiği takdir de para kazandırmaktadır.

  1. Playlıst oluşturma işlemi

Spotify üzerinden para kazanmak söz konusuyken kullanıcı olarak tercih edilecek yöntemlerden biri de playlıst oluşturmaktır. Hoşuna gidilen müzikler listelenmektedir. Bu listeler diğerleri tarafından takip edilmektedir.

  1. Aracılık hizmet işlemi

Günümüz sanatçıları bu işlemlerle uğraşmak açısından vakti bulunmamaktadır. Bu sebeple platformlara şarkı yükleme ve ödeme alma konularında destek sağlanması açısından hizmet sunulmaktadır.

  1. Plak şirketi kurma işlemi

Spotify Türkiye de çok aktif olan bir kurumdur. Pek çok sanatçı şarkılarını spotıfy üzerinden duyurmaktadır.  Genelde Spotify aracılığı ile çalışanlar yurt dışı plak şirketleri aracılığıyla yürütmektedir.

Spotify Dinleme Başına Ücret

Spotify 1 dinleme kaç tl olarak araştırma yapılmaktadır. Spotıfy dinleme başına ücret Türkiye üzerinde 0,0007 dolar, ABD de ise 0,005 ABD doları ücret vermektedir. Bu ücret Premium hesap sahibi olup olunmaması bağlı olmaktadır.

Spotify Ne Kadar Kazandırır?

Sportify ne kadar kazandırır konusunda sportıfy kullanıcıları araştırma yapmaktadır. Spotify gelir hesaplama merak edilen konulardandır. Genel olarak her dinleme başına 0,005 dolar ödeme gerçekleştirmektedir. Her 1000 dinleme alındığında 5 dolar ücret kazanılmaktadır. Ayrıca müzik şirketleri şarkıları paylaştığında onlar üzerinden de komisyon olarak 4.5 dolar olmaktadır.

Spotify Para Kazanma Taktikleri

Sportify para kazanma taktikleri denilince akla ilk olarak müzik yükleme yapmak gelmektedir. Ancak sanıldığından pek çok taktik bulunmaktadır. Spotıfy üzerinden pek çok şarkı içinden öne çıkmak oldukça zordur.

Spotify üzerinden para kazanma yolları arasında;

  • Kullanıcılar için çalma listesi oluşturmak
  • Müzik/ şarkı hazırlayarak para kazanmak
  • Podcast yayınlamak yer almaktadır.

Çalma Listesi Oluşturmak

Spotify çalma listesi para kazanma yapılmaktadır. Bir şarkının indirilerek duyulmasını beklemek ve para kazanma yollarından hata olacaktır. Müzik oluşturmak açısından o dönemde popüler olan listelerin belirlenmesi gerekmektedir. Ardından bu beğenilen şarkıların olduğu çalma listesi oluşturulmalıdır. Bu şekilde pek çok kitleye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Müzik/Şarkı Hazırlayarak Para Kazanmak

Müzik/Şarkı Hazırlayarak Para Kazanmak mümkün olmaktadır. Sportıfy sanatçısı olarak para kazanmak hiç de kolay bir iş değildir. Ancak bu nokta da işler kolay olmaktadır. Kullanıcılar kendi şarkılarını yükleyerek para kazanmaktadırlar. Müzik hazırlarken yaratıcı olunmalıdır.

Podcast Yayınlamak

Podcast yayınlamak Spotify üzerinden para kazanılmaktadır. Spotify kar amacı gütmeyen bir firmadır. Şarkılar genel olarak hazırlanmıştır ve telif hakları saklı olmaktadır. Para yayınlamak üzere telif hakları sahiplerine aktarılmaktadır. Bu durum müzik yapanlar açısından oldukça önemlidir. Podcast aracılığı ile dinlenme sayıları arttırılmaktadır. Bu durumda da dinlenme sayısı üzerinden gelir elde edilmektedir.

Yorum yapın