Watsons Bayilik Veriyor mu? Maliyet ve Şartları

Watsons Bayilik Veriyor mu? Maliyet ve Şartları nelerdir? 1841 yılında Hong Kong’da kurulan eczane zincir markası olan Watsons 27 pazarda 12 perakende markası altında dünyanın en büyük sağlık ve güzellik ürünlerinin perakende mağaza zinciridir. Uluslararası olan bu mağaza Asya ve Avrupa’da toplam 8000 mağaza ve 1500’den fazla eczaneyle birlikte çalışmaktadır. Güzellik ve sağlık ürünleri zincirlerinden Watsons bayilik almak isteyenler için en zor seçeneklerden biridir.

2020 yılında AS Watsons Group ve Al- Futtaim işbirliği ile Körfez’de bayilik vererek Watsons mağazaları açması için anlaşmıştır. Bu durum sonrasında Watsons Bayilik Veriyor mu? Maliyet ve Şartları Nelerdir gibi sorular sıklıkla sorulmaya başlanmıştır. Dünyadaki zenginler için harika bir yatırım haline gelen bayilik alma konusu oldukça merak edilmiştir.

Türkiye’de bulunan pazara da oldukça önem veren Watsons, ülkemizde her geçen gün biraz daha fazla iş hacmine sahip olmaya devam etmektedir. Watsons franchise olarak Türkiye’de bilinen 350 Watsons bayilik bulunmaktadır. Dünya genelinde 15 ülkede pazara girmeyi başarmıştır. Bu ülkeler; Çin, Hong Kong, Birleşik Arap Emirleri, Rusya, Tayvan, Macau, Tayland, Türkiye, Malezya, Kore, Endonezya, Ukrayna, Vietnam, Singapur ve Filipinler’dir.

Watsons bayilik veriyor mu sorusu da sıkça sorulan arasındadır. Ancak Watsons dışarıya bayilik vermemektedir. Watsons’un izlediği bu politika, mağazalarının kalitesini yüksek tutmayı hedeflemektedir. Verilen bilgiler, geçtiğimiz yıllarda Watsons bayilik verirken sahip olunan bilgilerdir. Günümüzde bayilik vermediğinden aşağıdaki bilgilerin şuan için bir geçerliliği bulunmamaktadır. Watsons bayiliği neredeyse hiç zarara girmez.

Watsons Bayilik Şartları

Watsons eğer bayilik veriyor olsaydı kendi bünyesine dahil edeceği bayiliklere belirli şartlar koymaktadır. Watsons bayilik şartları ilk bakışta çok zorlayıcı görünse de bunun nedeni açılan mağazanın yüksek kar oranlarına sahip olacak olmasıdır. Türkiye’de aktif olarak işleyen mağazalar her yıl daha da büyük iş hacmine sahip olmaktadır. Bu durum kur farklıyla değil doğru politikalarla ilgilidir.

Uluslararası bir bilinirliğe ve iş hacmine sahip olan Watsons bayilik almak için gereken şartlar şöyledir:

–        Açılacak olan mağazanın en az 300 metrekare alana sahip olması gerekir.

–        Mağaza açılacak mekanın şehrin işlek yerinde olması, bu mümkün değilse AVM’de olması

–        Mekanın ön cephe alanının en az 8 metre olması

–        Banka hesaplarında en az 500.000$ bulunması ve bu sermayenin kanıtlanması

–       Güzellik ve bakım sektöründe ya da mağaza işletmeciliği sektöründe en az iki yıl bulunmuş olma

–        Banka teminat mektubu

A.S. Watson Güzellik ve Bakım Ürünleri Ticaret A.Ş. ticari adına sahip olan bu kuruluş, eğer bayilik veriyor olsaydı, bu şartları sağlayan bireyleri değerlendirmeye almakta olacaktı.

Watsons Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dünya çapında 16 binden fazla mağazası olan Watsons Group’tan bayilik alınmıyor. Bununla ilgili bilgi almak için en altta başlığı bulunan iletişim bilgilerinden Watsons yetkililerine ulaşarak bilgi edinebilirsiniz. Genel olarak başvurular için www.watsons.com.tr bağlantısından gerekli formu doldurarak gönderebilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için en alt başlıkta bulunan iletişim bilgilerinde yer alan telefon numarasıyla ya da 0216 635 68 00 numarasından iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

Watsons bayilik başvurusu için başvuruda bulunan kişiler gerekli telefondan ve online şekilde yapılan görüşmelerden sonra uygun bulunursa yüz yüze görüşmek için davet edilir. Davete bayilik için gerekli başvuru evraklarının getirilmesi de istenir. Bu evrakları arasında yeni mağazanın açılacağı mekanın iç ve dış fotoğraflarıyla birlikte mekanın iç dış ölçüleri de olmalıdır. Diğer gerekli evrakları yukarıda bulunan Watsons Bayilik Şartları başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

Watsons Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Watsons bayilik için istenen belgeler şu şekildedir:

  •     Başvuru yapan kişinin nüfus kayıt örneği ile birlikte adli sicil kaydı da gereklidir.
  •     Bayilik için başvuran kişinin ikametgah belgesi,
  •     Başvuruda bulunan kişinin CV’si,
  •     Mağazanın açılacağı mekanın kira sözleşmesi ya da tapusu ve adresi,
  •     Mekanın yerinin içerden ve dışardan detaylı fotoğrafları,
  •     Mekana dair yapılan ölçüler ve belgeler,
  •   Kanıtlanabilir 500.000 dolar sermaye şartı aranır, bunu da gerekli belgeleri istenir.

Watsons bayilik başvurusu için mutlaka önceden telefonla iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni bayilik için başvuran kişiden bazı yerlere yerlere kayıt olması ve bahsedilen belgelerden farklı bir belge istenebilir. İstenilen belgeleri yukarıda belgelere ekleyerek yüz yüze görüşmeye gitmelisiniz.

Watsons Bayilik İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar?

Watsons bayilik  almak için gerekli sermaye 500.000$’ dır. Bu miktarda kanıtlanabilir sermayeye sahip kişiler Watsons bayilik başvurusu yapabilirler. Ancak bu demek değildir ki bu miktarda parası olan herkes Watsons bayiliği alabilir. Watsons bayilik verirken oldukça titiz davranan bir markadır. Bunun nedeni markanın ismi altında bulunan her mağazasına güven duymak istemesinden kaynaklanmaktadır. Mevcut sermayeye işletme kurulum maliyetleri ve isim hakkı bedeli de dahil edilmektedir. Watsons Bayilik İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar? Watsons franchise bedeli dolar üzerinden biçilir. Türk lirasına çevrilerek kur hesaplamalarıyla düzenlenerek tahsis edilir.

Yatırım süresince girişimcilerin işlerini kolayca halledebilmesi için firma yakından ilgileniyor ve planlamalarda yardımcı oluyorlar. Gerekli sermaye döviz olarak tutulmalıdır veya dövize çevrilmelidir.

Watsons Bayiliği Ne kadar Para Kazandırır?

Şartları karşılayarak alınan ya da yeni açılan bir Watsons mağazasının aylık gelirinden bahsetmek gerekirse karın yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Bu süreçte bayilik alan yatırımcılara sunulan kar marjı kesin olarak bilinmez. Bunun nedeni bayinin kurulacağı şehirdeki talep oranının bilinmemesinden kaynaklıdır. Ayrıca mağazanın açılacağı lokasyon, mağazanın müşteriye hitabı ve kitlenin bu sektörde açığı olması gibi durumlar alınan kar marjını etkilemektedir. Tahmini bir sayı verilmesi gerekirse %20 ile %30 arasında değişkenlik gösterebilir. Mağaza iyi bir kar marjıyla birlikte yaptığı reklamlarla ve müşteri potansiyeliyle ciddi satışlar yapabilme olasılığını yakalar.

Watsons Bayiliği Ne kadar Para Kazandırır? Watsons mağazaları günde ortalama satışları en az 30.000 TL ile 40.000 TL arasındadır. Ancak verilen bu miktarlar mağazaların günlük minimum kazancını yansıtmaktadır. Bir mağazanın bulunduğu yer ve müşteri potansiyeli normal şartlarda olduğunda aylık satışları 1 milyon TL kadar olabilmektedir. Bunu sağlayabilmek için Watsons bayiliği iletişim bilgileri kısmından yetkililerle iletişime geçerek yüksek satış ciro politikalarını öğrenebilir, izlenmesi gereken yol konusunda yardım alabilirsiniz.

Watsons bayilik alan yeni mağazalar için bazı kazanç elde etme yolları belirlemiştir. Fakat aylık kazanç değişken olduğundan belirli bir sayı söylemek doğru olmaz. Kazancın nasıl işlediği konusunda 1 milyon günlük kazançtan yaklaşık 350 bin kadarı firmaya kar olarak kalmaktadır. Kazançların yanında giderlerden de bahsetmek gerekir. Bir Watsons mağazanın genel giderleri şu şekildedir:

–       Vergiler her işletme için dikkat edilmesi ve titizlikle sürdürülmesi gereken bir giderdir. Vergiler yaklaşık 30.000 TL- 50.000 TL arasında değişmektedir.

–        Personel giderleri aylık olarak 50.000 TL ile 70.000 TL arasında değişir.

–        Mağazanın kurulduğu mekanın kirası ve faturaları da gider olarak gösterilir. Aylık ortalama 40.000 TL ile 80.000 TL arasında seyreder.

Gerekli toplam giderler aylık olarak 120.000 TL ile 200.000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak bu durum 2022 yılı kurlarıyla hesaplanmış bir ortalamadır. Her gün değişen döviz kurlarına göre bir hesaplama yapmak mümkün olmadığından ortalama sayılar verilmektedir. Watsons Bayiliği Ne kadar Para Kazandırır? Ayrıca bu giderleri karşılayan firmalar aylık en az 250.000 TL ile 300.000 TL arasında bir kar elde ediyorlar bu nedenle giderlerin ödenmesi konusunda sıkıntı çekilmez.

Watsons Bayilik Ücreti Ne Kadar?

Watsons franchise bedeli 2022 yılı için 7 milyon TL’dir. 2023 için henüz tam olarak bilinmese de artan kur oranıyla doğru orantılı olduğunu tahmin edebiliriz. Watsons bayilik fiyatı ve sermaye farklı şeylerdir. Sermaye, en başta açılacak yeni mağazanın gerekliliklerini karşılamak için kullanılacak tutardır. Ancak bu bayilik için yeterli değildir. Bunun yanında marka hakkı satın alımı gerçekleşmelidir. Watsons Bayilik Ücreti Ne Kadar? Bu tutar başvuru sırasında veya sonrasında kişilere iletilmektedir.

Watsons bayilik ücreti yalnızca Watsons’a özel bir durum değildir. Hangi markadan bir bayilik alınacak olursa olsun markanın isim hakkı ödenmelidir. İsim hakkı tutarı markanın kalitesine göre değişiklik gösterir. Watsons gibi dünya markası olmuş isimleri özellikle bu konuda oldukça titiz davranmaktadır.

Watsons Bayiliği İletişim Bilgileri

Watsons Group Firmasına bayilik başvurusunda bulunacak kişilerin ya da bayilik hakkında genel ya da detaylı bilgi almak isteyenleri aşağıda verilen iletişim bilgilerinden kendilerine uygun olanını tercih edebilirler.

Watsons Bayiliği İletişim Bilgileri:

Adres: Saray Mah. Site Yolu Cad. Anel İş Merkezi No:5, Kat:4-5 Ofis No:9-10, Ümraniye, İstanbul

Telefon: 0850 755 9987

Yorum yapın