Evde Takı – Aksesuar Yaparak Para Kazanmak

Evden yapılabilecek iş fikirlerine göz atan herkesin karşılaştığı seçeneklerden biri olan evde takı – aksesuar yaparak para kazanmak oturarak gelir elde etmenin yollarındandır. El becerisine sahip kişilerin başlarken hiç zorlanmayacağı bir ek iş modelidir. Takı yaparak para kazanma işinde ne kadar çalışırsanız o kadar para kazanılır. Yani ne kadar vakit ayırdığınız gelirinizin artması veya azalması ile doğru orantılıdır. Bu şartlar altında bu işten kazanılan gelirin bir sınırlaması yoktur. Evde iş fikirleri arasından geliştirilebilir olan seçeneklerden biridir. İlerde bir işletme açabilecek kadar büyümek mümkündür. Bu şekilde kurulmuş birçok işletme de vardır.

 Evde takı yapmak genellikle ev hanımlarının yöneldiği bir alandır, çok küçük sermayelerle bu işe başlanır. Özellikle bu iş için girişimci bir yapınız olması ilerlemenizi kolaylaştıracaktır. El becerisinin yanında bu işle ilgilenirken zevk alıyor olmanız çalışma saatlerinin de çoğalmasını sağlayacaktır.

Takı yapma becerisi olmayanlar için evde takı paketleme işi de ek gelir sağlar. Paketleme yaparak para kazanma kategorisine giren bu iş modelinde takılar ve paketler size gelir. takıları paketleyerek de ek gelir elde edilebilir.

Takı Tasarımı Para Kazandırır mı?

 Evde takı yapmak, ne kadar vakit ayırdığınıza göre para kazandırır. Tüm gününü bu işe ayırıp onlarca takı yapabilen biriyle yarım gün çalışıp yapılan iş aynı olmayacaktır. Takı tasarımı para kazandırır mı sorusuna ise evet para kazandırır şeklinde cevap vermek mümkündür. Para kazanma seviyesi ile çalışma yoğunluğu aynı oranda olan bu iş modelinde satış yapmak için reklama ihtiyaç vardır. Bunun için sosyal medyayı kullanarak ücretsiz bir şekilde kendi reklamınızı yapabilirsiniz.

Takı tasarımı yaparken kullanılan malzemenin kalitesi ve işçiliği takının fiyatını arttıracaktır. Örneği çelik malzemeler kullanmak ya da doğal taşlarla tasarımlar yapmak hem bu ürünlere ilgiyi arttıracaktır hem de biçilen fiyat yüksek olacaktır. Tabi bu malzemeleri alabilmek için de biraz daha yüksek sermayeye ihtiyaç duyulacaktır.

Evde iş fikirleri arasından en çok gelir elde edilebilecek alanlardan biri olan bu iş modelinde rekabet yüksek olsa da sosyal mecralar, örneğin TikTok ve İnstagram gibi, kullanarak reklamlarla öne geçmek mümkündür. Malzemeler için harcanan sermayeden kat kat fazlasını kazanmak bu iş ile oldukça normaldir.

Evde Takı Nasıl Yapılır?

Evde yapılacak takıya ve kullanılmak istenen malzemeye göre nasıl yapıldığı değişir. Boncuklu takılar yapmak için evde takı nasıl yapılır sorusu başka cevaplanırken taş kullanmak isteyenler için farklı cevaplanır. Özellikle doğal taş kullanarak yapılacak bir takıda oldukça kolay olan ve farklı estetik görüntüler yakalayabileceğiniz tel sarma yöntemini kullanabilirsiniz. Elinizdeki bakır veya gümüş teli taşın etrafına kargaburnundan yardım alarak farklı şekiller verebilirsiniz.

Boncuklar kullanarak daha sade tasarımlar da yapılabilir. Kaliteli bir misinaya yüksek kalitede boncuklar ya da yine boncuk şeklindeki doğal taşları dizerek klasik ve herkese hitap eden takılar yapabilirsiniz. İnternetten satışta günümüzde çelik takılar, paslanmaması ve kararmamasıyla,  uzun ömürlü olmaları ile ön plana çıkmışlardır. Bunun yanında el yapımı olan ya da kişiye özel şekilde yapılan takılar daha çok dikkat çekmektedir.

Evde Takı Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

 Evde takı yapıp satmak için sermayeyle alınması gereken bazı ana malzemeler vardır. Bu malzemeler takı yapmayı kolaylaştırdığı gibi takıların daha profesyonel görünmesi sağlar. Ayrıca takılara istediğiniz şekilleri vermenize de yardımcı olurlar. Hayal gücünüzü istediğiniz gibi yansıtabilmenize olanak sağlar. Evde takı yapmak için gerekli malzemeler genel hatlarıyla şunlardır; dizme malzemeleri, birleştirme malzemeleri, kargaburun, yan keski, örgü şişi, tel örme tezgahı, örme tığı, delik açma aparatı, tenekeci makası, silikon tabancası. Bu malzemelerin yapılacak işe göre de gereklilikleri değişmektedir. Yapacağınız işin gereklilikleri neyi gerektiriyorsa onları almanız yeterli olacaktır.

Dizme malzemeleri olarak; naylon ipler, misina, bakır, gümüş, altın teller ve zincirler, deri veya keçe şeritler kullanılmaktadır. Birleştirme malzemesi olarak da; çivi, kumaş, keçe, galvaniz levha, püskül gibi malzemeler kullanılır. Ayrıca kendi boncuklarınızı yapmanız da mümkün. Bunun için Fimo hamuru kullanabilirsiniz.

Takı Yapıp Satma İşi Maliyeti Ne Kadar?

El yapımı bir takıyı iyi kar elde amacıyla yapıyorsanız maliyetini de ona göre arttırmanız gerekir. Örneğin, yapılan takıda misina yerine altın zincir kullanırsanız bu takının maliyeti karı oranında artacaktır. Gümüş takılar kendi piyasasında bakır takılar da kendi piyasasına göre değerlendirilecektir. Bu durumda misina kullanarak yapılan basit boncuklu bir bileklik ile gümüş zincir kullanarak yapılan doğal tam bir bileklik aynı fiyat olmayacaktır.

Takı yapıp satma işi maliyeti ne kadar diye merak ediyorsanız bunun belirli bir maliyeti bulunmamaktadır. Bu maliyeti belirleyen mevcut sermayedir. Mevcut sermayeye göre malzemeler alınır. Yapılan bir takıyı 10 TL’ye de mal edebilirsiniz 100 TL’ye de. Bunu belirleyecek ölçü tamamen elinizdeki sermayedir. Daha pahalıya mal edilen takı daha fazla kar marjına sahiptir. El yapımı altın takılar kişiye özel yapıldığı için paha biçilemez oluyorlar. Bu şekilde evde iş yapmak için

satış politikaları izleyerek de kitlelere ulaşabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz bu ek iş modelinde işlerini büyütebilir bir işletme açmaya kadar gidebilirsiniz. Bu durumun birçok örneği de günümüzde var.

Takı Yapıp Satarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 Takı yaparak para kazanma konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bunların satılmasıdır. Satış için tamamen güvenilir mecralar seçmelisiniz ki müşteriler güven içinde alışveriş yapabilsinler. Kitleye yönelik satış politikaları izlemeniz gerekir. Kendi reklamınızı yaparak satışlarınızı arttırabilir, belirli temalarda takı koleksiyonları hazırlayabilirsiniz.

Özellikle satışı internetten yapacaksanız takı yapıp satarken dikkat etmeniz gerekenler vardır. En önemli olan noktalardan biri de öne çıkan takı trendlerini takip etmektir. Bunu için takı piyasasında bulunan büyük ve tanınan markaların ürünlerini inceleyebilir en çok satan kategorisine  göz atarak ilham alabilirsiniz. Pazar araştırmasını iyi ve dikkatli bir şekilde yaparak piyasada nasıl öne çıkabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Evde takı yapma yöntemiyle ciddi para kazanmak için online olarak da satış yapmak gerekir. Bu sayede daha büyük kitlelere ulaşılabilir. Öncelikle hedefinizdeki kitleyi belirlemeli ve o kitleye yönelik takılar yapmalısınız.

Takı Satmanın Yolları

 Bileklik yaparak para kazanmak, kolye yaparak para kazanmak, küpe, yüzük, bronş, halhal vs. gibi birçok yöntemle evde takı tasarlayabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Ancak yapılan takıların satışı yapım aşamasından daha önemlidir. El yapımı takıların insanlarla buluşturulması için bazı yollar vardır. Takı satmanın yolları; 

  • Geniş bir çevreye sahipseniz elden olacak şekilde kendinizi duyurarak satış yapılabilir.
  • Sergilere katılarak el yapımı ürünler satan etkinliklerde bulunabilirsiniz.
  • Daha yüksek gelirler hedefliyorsanız da online olarak satış yapabilirsiniz.

Çevreniz eğer sanal bir topluluktan oluşuyorsa bunu satışlarınızı duyurma için kullanabilirsiniz. Instagram bunun için biçilmiş kaftan denebilir. El yapımı takılarınız için orijinal bir mağaza adı oluşturarak ve yeni bir sayfada bu işletmeyi başlatabilirsiniz. Kendi kitlenizi de bu sayfaya yönlendirerek satış yapabilirsiniz.

Bu tür ürünleri satmak için kullanıcıların satış yaptıkları uygulamaları da kullanabilirsiniz. Letgo,  Dolap, Gardrops gibi mecralarda kullanıcılar ürünlerini ekleyerek satış yapabilmektedirler. Yaptığınız takıları iyi fotoğraflarıyla birlikte buralara yükleyerek de satış yapabilirsiniz. Ancak Letgo’da satış yeni gelenleri öne çıkararak yapıldığından ilk etapta burayı tercih edebilirsiniz.

Başka bir satış yöntemi olan bijuterilere giderek komisyon ücreti karşılığında satış yapabilirsiniz. Bijuteri sahibi ürünleri satın almak, satılmak üzere kendi mağazasına koyar ve satıldığında komisyonunu alır. Bu şekilde de evde yaptığınız takıları satmanız mümkündür.

Yorum yapın